I Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach" - Arteria

Smak gorzki

Jesienna podróż

oryg.: Vuot song
ang.: Journey from the Fall

fabularny, USA, Tajlandia, 2006 rok, 135 minut

Strona internetowa filmu: www.journeyfromthefall.com

Reżyseria: Ham Tran
Scenariusz: Ham Tran
Muzyka: Christopher Wong
Zdjęcia: Julie Kirkwood, Guillermo Rosas
Obsada: Long Nguen, Diem Lien, Kieu Chinh, Nguen Thai Nguen

Nagrody, festiwale:
* Sundance 2006,
* Amazonas International Film Festival, Brazil'2006, Grand Jury Prize
* Milano International Film Festival '2006 – najlepszy film

Film otwiera XV-wieczna legenda o królu Le Loi, baśń o niezwykłym wojowniku, który wraz z boską pomocą stawia czoła chińskim najeźdźcom. Stanowi ona metaforyczne wprowadzenie do opartej na faktach historii rodziny wietnamskich uchodźców i ich dramatycznej walki o przetrwanie po upadku Sajgonu.

W 1981 roku Long osadzony w obozie reedukacyjnym dla żołnierzy Południa wspomina wydarzenia, które drastycznie zmieniły życie jego rodziny. Wraca pamięcią do 30 kwietnia 1975 roku, ostatniego dnia trwającej dwie dekady wojny domowej, dnia zapowiadającego ucieczkę setek tysięcy ludzi w poszukiwaniu wolności. Long, młody mężczyzna, mąż i ojciec, decyduje się na pozostanie w kraju i czynną walkę mimo świadomości grożącego mu zagrożenia. Błaga żonę, syna i matkę by nie rezygnowali z próby ratowania życia. On sam zostaje aresztowany i internowany w obozie pracy, a jego rodzina, jak wielu innych boat people, rozpoczyna niebezpieczną i wyczerpującą podróż przez ocean, w nadziei na odzyskanie utraconej wolności.

W tej przejmująco prawdziwie zagranej, wstrząsającej opowieści niezwykłą rolę wzmagającą intensywność obrazu gra także przyroda. Doskonałe zdjęcia ukazujące okrutny i mroczny, a zarazem piękny żywioł stanowią tło dla podróży przez piekło wojny. Ten liryczny film, przełamujący milczenie o wydarzeniach sprzed trzech dekad stanowi swoistą dedykację reżysera dla rzeszy wietnamskich uchodźców, którzy narażając życie odbyli swą podróż ku wolności.

Urodzony w Sajgonie Ham Tran wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku wraz z rodzicami. Jego twórczość dramaturgiczna i filmowa a także poszukiwania nowego języka w poezji, muzyce, malarstwie to wciąż przywoływanie utraconej historii i kultury, w której się urodził i wychował.

Po projekcji filmu „Jesienna podróż" zapraszamy na dyskusję o sytuacji wietnamskich uchodźców.

 


Dziesięć dziewcząt z Dong Loc

oryg: Nga Ba Dong Loc
ang: Ten girls of Dong Loc

fabularny, Wietnam, 1997 rok, 88 min

Reżyseria: Luu Trong Ninh
Scenariusz: Nguyen Quang Vinh
Zdjęcia: Nguyen Huu Tuan
Muzyka: Nguyen Quoc Trung

Występują: Ngoc Dung, Thuy Huong, Van Anh, Kim Anh, Sao Kim, Thi Hue, Thi Canh, Thi Thuan, Ha Thanh, Thi Tham

Festiwale:
Berlinale 2001

Od marca do października 1968 r. amerykańskie bombowce zrzuciły na skrzyżowanie Dong Loc prawie 50 tysięcy bomb. Ten niewielki punkt komunikacyjny odgrywał strategiczną rolę na tzw. szlaku Ho Szi Minha, którym oddziały wojska północnego Wietnamu maszerowały na południowy front. Skrzyżowania strzegły ochotnicze oddziały młodych kobiet, które w pamięci społeczeństwa pozostały anonimowymi bohaterkami.

Film jest hołdem dla dziesięciu dziewcząt czwartego oddziału: Tan, Cuc, Hoi, dwóch Xuan, Rang, Xanh, Nho, Ha i Huong. Beztroskie dziewczęta bawią się i flirtują z dowódcą, jedynym mężczyzną w otoczeniu. Zmagają się z klasówką z matematyki, choć same twierdzą, że „umrzemy dziś lub jutro”. W jednej chwili stają się kamikadze, które zliczają bomby, rozbrajają niewypały gołymi rękami i zasypują leje po wybuchach.

Ten skądinąd propagandowy obraz o odwadze i bohaterstwie, stawia pytanie o odpowiedzialność władzy za los tych niewinnych kobiet. Jednak publiczna dyskusja na ten temat nadal nie może być prowadzona w Wietnamie.

Przed projekcją odbędzie się krótki wykład dr hab. Piotra Ostaszewskiego wprowadzający w tematykę filmu.

design: Studio Bakalie wykonanie: jakubarteria.art.pl banery i animacje - OSTY studio(2005) ©2005-07 Arteria