I Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach" - Arteria

Smak kwaśny

Duchy
oryg.: Oan hon
ang.: Spirits

Horror, USA' 2004 , 120 min.

Reżyseria: Victor Vu
Scenografia: Nguyen Hoang Nam, Peter Vo, Victor Vu
Zdjęcia: Cooper Donaldson, Peter J. Soto
Muzyka: Christopher Wong
Występują: Catherine Ai, Tuan Cuong, Kathleen Luong, Michael Minh, Dang Hung Son

Festiwale:
* Hawaian International Film Festival'2004
* Fantasia Film Fest (Montreal)'2004
* Sitges Festival - Festival Internacional de Cinema de Catalunya'2004

Tytuł filmu w wietnamskim oryginale (Oan hon) oznacza niespokojne duchy, które cierpią, szukają zemsty, ponieważ ich ciała umarły niesprawiedliwie. Film oparty jest na starych wietnamskich opowieściach o pięknych duchach, które uwodzą żywych, by sprowadzić ich do świata umarłych. A skoro żyją wśród nas, ich świat wcale nie jest aż tak obcy naszemu. Pod tym względem wietnamskie duchy bardzo różnią się od „zachodnich”, nawet chińskich lub japońskich. Choć zdjęcia do filmu były kręcone w Kalifornii, młodemu reżyserowi Victorowi Vu udało się wiarygodnie odtworzyć tajemniczą atmosferę opuszczonego domu w wietnamskiej wsi, który pod osłoną nocy skrywa wiele przerażających tajemnic.


Dziewczyny z długimi nogami
oryg.: Nhung co gai chan dai
ang.: The long-legged girls

komedia romantyczna, Wietnam, 2004, 135'

Reżyseria: Vu Ngoc Đang
Scenariusz: Vu Ngoc Dang
Zdjęcie: Trinh Hoan
Muzyka: Quang Dung Występują: Anh Thu, Minh Anh, Thang Long, Hai Dong, Nhu Quynh

Thuy przyjechała do wielkiego miasta Ho Szi Minha (dawnego Sajgonu) ze wsi. Przypadkowo spotyka ją Hoang, młody fotograf pracujący w agencji reklamowej. Dzięki niemu Thuy szybko rozpoczyna karierę modelki, wbrew życzeniom starszej siostry. Jest nie tylko ładna i zdeterminowana, lecz także „ma najdłuższe nogi w branży”. Jednak to od branży mody właśnie Thuy dostaje twardą szkołę życia, szczególnie wtedy, gdy pojawiła się nowa, młodsza i jeszcze dłuższa para nóg. Mimo wszystko Hoang nadal kocha dziewczynę. W nim zaś po cichu kocha się jego przyjaciel Khoa.

„Dziewczyny z długimi nogami” to produkcja pierwszej wietnamskiej prywatnej wytwórni filmowej Thien Ngan. W filmie zagrało kilka znanych wietnamskich modelek. Film stał się jednym z pierwszych kasowych hitów w Wietnamie.

design: Studio Bakalie wykonanie: jakubarteria.art.pl banery i animacje - OSTY studio(2005) ©2005-07 Arteria