I Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach" - Arteria

Smak łagodny

Zapach zielonej papai

oryg: Mui du du xanh
ang: The scent of green papaya

fabularny, Wietnam - Francja, 1993, 104 min.

Reżyseria: Anh Hung Tran
Scenariusz: Anh Hung Tran
Muzyka: Ton That Tiet
Zdjęcia: Benoît Delhomme, Laurence Trémolet
Obsada: Tran Nu Yen-Khe, Man San Lu, Thi Loc Truong, Anh Hoa Hguen

Nagrody, festiwale:
* Camera D’or, Cannes 1993;
* Cesar 1994
* nominacja do Oscara 1994 (najlepszy film nieanglojęzyczny)

To poetycka opowieść o zmysłowości, dojrzewaniu i miłości. Akcja filmu rozpoczyna się w kolonialnym Sajgonie lat pięćdziesiątych. Dziesięcioletnia Mui zostaje oddana na służbę do zamożnej rodziny. Dziewczynka jest cicha, pojętna i pełna wdzięku. Przygląda się otaczającemu ją światu wielkimi, pełnymi zaufania oczami. Stara się zachować w pamięci każdy detal: zapach owoców, smak wody, delikatne kolory tkanin sprzedawanych przez panią domu. Po dziesięciu latach już jako dojrzała, piękna kobieta odchodzi na służbę do domu młodego pianisty, chłopaka, którego znała jeszcze jako mała dziewczynka…

Od fabuły ważniejszą rolę grają tu poszczególne kadry, dźwięki, muzyka, zmysłowość niespiesznie prowadzonej narracji. Wielu scenom filmu towarzyszy całkowita cisza, by wybrzmieć mógł obraz. Głośny debiut Anh Hung Trana zwrócił uwagę na kinematografię wietnamską i obiecującego autora, którego późniejsze wysmakowane formalnie filmy Rykszarz (m.in. Złoty Lew w Wenecji w 1995r.) oraz Schyłek lata zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły zachwyt widzów z całego świata.

 


Nostalgia

oryg: Thuong nho dong que
ang: Nostalgia for the Countryland

fabularny, Wietnam, Japonia, 1996 rok, 116 min

Reżyseria: Dang Nhat Minh
Scenariusz: Dang Nhat Minh
Zdjęcia: Nguyen Huu Tuan
Muzyka: Hoang Luong
Występują: Huong Thuy, Le Van, Ta Ngoc Bao

Nagrody, festiwale:
* Sundance Film Festival ' 1996
* Rotterdam International Film Festival, NETPAC Award ' 1996
* Nantes Three Continents Festival ' 1996, nagroda publiczności

Nham ma siedemnaście lat, mieszka w dalekiej wiosce na północy Wietnamu. Stracił ojca, a jego brat wyjechał do pracy. Nham jest jedynym mężczyzną w gospodarstwie; mieszka z żoną brata, Ngu, matką i młodszą siostrą. Bratowa, Ngu, czuje się osamotniona i podczas ciężkiej pracy na ryżowych polach rodzi się między nią a Nhamem intymna, bliska relacja. Komplikuje ją pewnego dnia powrót z emigracji intrygującej i pięknej Quyen, przywiedzionej tęsknotą za niewinną, wiejską sielanką z dzieciństwa.

Nostalgia jest jednym z najpiękniejszych filmów Dang Nhat Minh'a, utytułowanego reżysera Wietnamskiego. Film często postrzegany jako autobiograficzny, choć zdaniem reżysera może być w rzeczywistości biografią każdego Wietnamczyka, który ma swoje korzenie na wsi. Nostalgia przenosi na ekran esencję wietnamskiej duszy, jest doskonałym portretem kultury.

 


Poranek z wietnamskimi bajkami

kreskówki ze studia Hang Phim Hoat Hinh Viet Nam w Hanoi

W ramach Przeglądu przygotowaliśmy również program dla najmłodszych widzów. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat na wyprawę do świata wietnamskich bajek animowanych. Pokaz trwa 50 minut. Maluchy będą mogły na dużym ekranie zobaczyć m.in. bajkę o przygodach Królików i o mieszkańcach podwodnego świata.

Po filmach tradycyjnie zapraszamy na warsztaty artystyczne do holu kina. Warsztaty są bezpłatne. Tym razem specjalnej wietnamskiej techniki malarskiej nauczy wszystkich uczestników warsztatów malarka Thu Thuy. Zapraszamy na specjalną edycję muranowskiego poranka dla dzieci!

design: Studio Bakalie wykonanie: jakubarteria.art.pl banery i animacje - OSTY studio(2005) ©2005-07 Arteria